Oczka sufitowe jako alternatywa dla lamp? Argumenty na TAK!

W każdym pomieszczeniu mieszkalnym potrzebujemy głównego źródła światła, które najczęściej umieszcza się na suficie. Nawet jeśli nie korzystamy z niego na co dzień, to takie oświetlenie przyda się podczas większej imprezy, robieniu generalnych porządków czy wspólnego spędzania czasu z całą rodziną. Rolą oświetlenia sufitowego jest zapewnienie nam dobrej widzialności przy jednoczesnej ochronie wzroku. Standardowo w tym celu wybieramy różnego rodzaju lampy, jednak na etapie wykańczania domu czy mieszkania warto wziąć pod uwagę atrakcyjną alternatywę – oczka sufitowe. Najważniejsze argumenty za oczkami omawiamy w naszym artykule.

Atrakcyjna cena

Zacznijmy od argumentu ekonomicznego, który z pewnością będzie mieć znaczenie dla osób właśnie wykańczających swoje mieszkanie czy dom i siłą rzeczy szukających rozsądnych oszczędności. Dobrym sposobem na to, aby nie wydać za dużo na oświetlenie jest właśnie zdecydowanie się na oczka sufitowe.

Takie oprawy są tanie, szczególnie w porównaniu z lampami czy listwami oświetleniowymi, a w dodatku zawsze istnieje możliwość rozbudowania instalacji o kolejne oczka w przyszłości, gdy już trochę odetchniemy finansowo i stwierdzimy, że potrzebujemy większej ilości światła w pomieszczeniu.

Uniwersalny design

Uniwersalność jest bardzo mocnym argumentem przemawiającym za tym, aby wybrać oczka sufitowe zamiast klasycznych lamp. To duże udogodnienie z punktu widzenia każdej osoby, która lubi łączyć różne style i ma problem z dopasowaniem do siebie poszczególnych elementów wystroju, w tym właśnie opraw oświetleniowych.

Uniwersalny design oczek sprawia, że będą dobrze korespondować z dowolnym stylem – nowoczesnym, skandynawskim, angielskim, prowansalskim, japońskim, hygge, boho, nawet glamour czy rustykalnym.

Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu

Kolejną ważną zaletą oczek sufitowych jest to, że z łatwością dopasujesz je do dowolnego pomieszczenia. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz zarówno oświetlenia głównego, jak i dodatkowego, punktowego. Możesz zastosować oczka w sypialni, pokoju dziecka, łazience, kuchni, korytarzu, wiatrołapie, gabinecie, a nawet w pomieszczeniach technicznych, jak pralnia, suszarnia, kotłownia czy garaż.

To bardzo upraszcza etap dobierania opraw oświetleniowych i eliminuje konieczność dopasowywania osobnych lamp do poszczególnych pomieszczeń. Możesz jednorazowo zamówić identyczne oczka w odpowiedniej liczbie i użyć ich we wszystkich pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu.

Zapewnią dostateczną ilość światła

Jeśli poza względami estetycznymi liczy się dla Ciebie także skuteczność oświetlenia wewnętrznego, to oczka sufitowe idealnie wpisują się w te potrzeby. Przede wszystkim dlatego, że możesz zastosować ich tyle, ile naprawdę potrzebujesz, mając pełną dowolność aranżacyjną. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować np. pięć oczek w pobliżu blatu kuchennego, sześć w środkowej części sufitu, a kolejne trzy nad stołem jadalnianym.

Pełna swoboda w zakresie wykorzystania źródeł światła

Oczka sufitowe są dobrą propozycją dla osób, które chcą ponosić jak najniższe koszty związane z użytkowaniem oświetlenia w domu czy w mieszkaniu. Nie dość, że mamy tutaj możliwość zastosowania energooszczędnych żarówek LED (wystarczy dopasować odpowiednie gniazdo do oprawy), to jeszcze większość oczek nie posiada zintegrowanego źródła światła, co umożliwia łatwą wymianę zużytej żarówki w przyszłości (to o wiele tańsze rozwiązanie w porównaniu z wymianą całej oprawy).

Oszczędność miejsca

Praktycznym argumentem przemawiającym za oczkami sufitowymi jest to, że większość modeli praktycznie w ogóle nie ogranicza przestrzeni w pomieszczeniu, ponieważ po montażu standardowe oczka są zlicowane z powierzchnią sufitu. Uwagę powinny zwrócić na to osoby urządzające pomieszczenia o niewielkiej kubaturze, z obniżonym sufitem, w których każdy dodatkowy centymetr może być na wagę złota.

Bezproblemowy montaż

Oczka sufitowe montuje się bardzo łatwo, szczególnie wtedy, gdy mamy narzędzie do wykonywania otworów w podwieszanym suficie (czyli otwornicę). Co więcej, taki sposób montażu umożliwia ukrycie przewodów i tym samym ich dowolne poprowadzenie w celu zasilenia oczek przewidzianych w różnych sektorach sufitu.

Świetna funkcjonalność

Oczka sufitowe wyróżniają się nieprzeciętną funkcjonalnością, ponieważ dają nam możliwość oświetlenia zarówno całego pomieszczenia, jak i tylko wybranych punktów. Mogą więc być oświetleniem uzupełniającym, na przykład w kuchni, gdzie wykorzystamy je do doświetlenia blatu roboczego, czy w pokoju dziecka, gdzie mogą doświetlić blat biurka, kącik zabaw etc.

To warto wiedzieć

Pamiętajmy, że oczka sufitowe zamontujemy wyłącznie w suficie podwieszanym – trzeba to przewidzieć na etapie remontu wnętrza.

Dodatkowo wspomnijmy o tym, że niektóre modele oczek sufitowych umożliwiają zmianę kierunku padania światła – dotyczy to oczek z regulacją kąta świecenia (często w kilku osiach).

Znajdź oczka sufitowe dla siebie

Szeroki wybór oczek sufitowych znajdziesz w ofercie polskiej firmy Kanlux. Możesz się z nią zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15937/oczka.

Kanlux oferuje nie tylko oczka (w różnych wariantach kształtów, wymiarów i kolorów), ale także bardzo efektowne oprawy typu spot, które fantastycznie korespondują z nowoczesnym designem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.