Czy tapety są dobrym rozwiązaniem do kuchni?

W ostatnich latach zauważyć można, że aranżacje kuchenne z wykorzystaniem tapet są coraz bardziej popularne. Architekci wnętrz i dekoratorzy w swoich projektach coraz częściej wykorzystują tapety dedykowane do pomieszczeń kuchennych.

Nic w tym dziwnego, gdyż producenci tapet wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu konsumentów, przygotowują kolekcje, które doskonale wyglądają i sprawdzają się w kuchni. Wzorzyste tapety i fototapety są doskonałą dekoracją ścian w kuchni pomimo że wiele osób ciągle nie ufa takiemu rozwiązaniu. Często spotykam się z teoriami, że tapeta w kuchni to rozwiązanie, które nie jest praktyczne. Jest to stereotyp, który bardzo ciężko jest wyplenić. Wiele osób twierdzi, że tapety w kuchni będą się odklejać i nie da się ich zmywać.


Są to opinie niezwykle krzywdzące dla nowoczesnych tapet. Osoby wygłaszające takie opinie zachęcałbym do próby usunięcia tapety winylowej przy użyciu szlaucha z wodą. Zwykłe tapety jak najbardziej nie nadają się do kuchni, ale my dzisiaj rozmawiamy o tapetach, które dedykowane są do pomieszczeń wilgotnych. Są one na tyle trwałe i wodoodporne, że nawet polewanie ich bieżącą wodą nie będzie skuteczne przy próbie ich odklejenia. Tapety z powłoką wodoodporną przed namoczeniem należy nakłuwać specjalnym urządzeniem, gdyż w przeciwnym razie woda nie przedostanie się do warstwy kleju i tapeta się nie odklei.


Tapety do kuchni są to zwykle tapety z włókna szklanego lub winylowe. Włókno szklane jest materiałem, który bez problemu możemy pomalować. System naklejania takiej tapety składa się przeważnie z trzech etapów. Pierwszy z nich to zagruntowanie ściany przy użyciu specjalnego preparatu hydrofobowego. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy białą tapetę z włókna szklanego i na sam koniec malujemy farbą przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych. Jest to proces trochę bardziej skomplikowany niż przy zastosowaniu tapet winylowych.


Tapety winylowe są miłe w dotyku a ich gruba warstwa wierzchnia zapobiega przedostawaniu się wody do warstw znajdujących się pod nią. Tego typu materiały wykończeniowe mogą doskonale imitować glazurę, drewno lub przybierać inne mniej typowe wzory. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się winylowe fototapety. Dzięki temu na ścianach w naszej kuchni pojawić się mogą apetyczne truskawki czy soczyste pomarańcze. Wszystko zależy od koncepcji kuchni jaką wybraliśmy. Dzięki nowoczesnym technologią producenci tapet są w stanie zaproponować nam kolekcję tapet do kuchni jak i do łazienek.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.